Почетна  Стартап  Идеја  Тим  Бренд  Регистрација  Финансије  Запосли се  О Пројекту  Галерија

   

Запосли се

 

 

 

Запослење:

Свака особа је индивидуа за себе и можда и поред својих квалитета једноставно не жели или нема мотивацију за велики труд и одрицања које доноси предузетништво, већ жели да своје знање употреби за проналажење запослења.

 

Разговор за посао

Када се припремамо за разговор за посао често имамо на уму питања која нас највише занимају и која бисмо поставили послодавцу. Том приликом можемо занемарити како ћемо се ми представити, како ће нас проценити и која су то питања која највише занимају послодавца.

Представи себе на најбољи могући начин и истакни се на разговору за посао!

Свакако се треба представити истинито и једноставно, али са применом неколико најважнијих трикова и савета оставићете најбољи позитиван утисак. Кажу да одело не чини човека, али имајте на уму да је први утисак најјачи. Стога идите увек уредни, даме умерено нашминкане, исфениране и одевене у комбинацији у којој ће оставити утисак озбиљног пословног кандидата.

Будите свесни да одећа говори више о вама, о вашим особинама, о вашем поштовању прилике поводом које сте на разговору, о поштовању послодавца и саговорника и о веома битном самопоштовању.

 

Лагање није дозвољено

Други савет је да своју радну биографију представите сходно чињеницама које су тачне и истините,  без преувеличавања чињеница и без умањења значаја истих, дакле одмерено али самопоуздано говорите о свом образовању и радном искуству.

Истакните своје врлине, али нагласите и шта желите да усавршавате и код себе. Тим наступом представићете се као поуздан, искрен  кандидат који је истовремено самосвестан и спреман на учење.

 

Питања

Кроз питања која вам послодавац поставља на разговору, дискретно се надовежите са потпитањима упућеним њему  о његовој компанији, начину рада, резултатима пословања, како бисте показали интересовање, флексибилност и предусретљивост.

Не заборавите да идете на разговор са осмехом. Морате веровати себи да би вам и други поверовали. Нека ваша енергија шаље поруку да сте позивитиван, конструктиван, предусретљив и флексибилан сарадник.

 

Како написати квалитетан ЦВ

Први корак до жељеног запослења почиње Вашим представљањем, себе али и својих предности у односу на остале кандидате, потенцијалном послодавцу.

Добро написан ЦВ вам омогућава да и поред велике конкуренције на конкурсу за посао баш вас издвојите од бројних других кандидата и да вас на тај начин постави на степен више, а који би требало да буде интервју за посао.

Ваш ЦВ вас мора представити у најбољем светлу, на конкретан, концизан и квалитетно концепиран начин.

 

Кренимо, корак по корак:

Лични и контакт подаци

Пошто ваш ЦВ заинтересује потенцијалног послодавца, особа задужена за селекцију ће прво погледати ваше основне личне податке, тако да и на ову ставку треба обратити пажњу.

Битно је да дате своје конкретне податке и то: Име и презиме Емаил адресу Број мобилних (али и фиксног телефона ако имате) Након ових података унесите адресу боравка, датум и место рођења.

ЦВ би требао имати и фотографију која мора бити ненаметљива и да на њој изгледа максимално професионално, а која ће касније бити визуелна веза између свега што је особа задужена за селекцију прочитала, и користи првог контакта у следећој фази – разговора за посао.

 

Радно искуство

По многима, радно искуство је вероватно најважнија тачка ЦВ-а, и зато се морамо максимално фокусирати на ову тему. За потенцијалног послодавца, Ваше радно искуство значи увид у ваше радне могућности. На основу ових података послодавац врло често ради селекцију кандидата. Подаци у оквиру радног искуства морају бити конкретни и прецизни како не би произвели какав облик „сумље“, тако да је врло важно да наведете називе и контакте фирме за које сте већ радили, позиције на којима сте радили, а при писању покрените од најскоријих. пословних искустава па надаље.

Немојте се стидети предходних послова, наведите их све, тако ће послодавац видети да сте особа која жели да учи и иде напред развијањем својих потенцијала. Акценат ставите на остварене резултате на претходним пословима, а детаљније опишите само искуства која су битна и адекватна за позицију за коју конкуришете, док остале успехе само помените. У свим описима користите стручне изразе из одређених области на којима сте били ангажовани, како би сте показали своју професионалност. Наведите и успехе претходне фирме у којој сте радили, а за које сматрате да сте баш ви допринели успешној реализацији одређених послова, јер је и новој фирми потребна покретачка енергија.

Уколико се ради о трговини, можете поменути повећање промета до којих сте ви довели својим трудом. Уколико се ради о производним процесима, можете презентовати васе идеје које су допринеле повећању капацитета и слично. Генерално, користите култран и пословни речник. Чак и ако немате богатог радног, наведите баш све што сте радили, јер је битно да потенцијални послодавац разуме да сте као прво вредни, да имате радне навике, тако да и „у недостатку“ богатог радног искуства није погрешно навести и волонтерске радове, разне ангажмане у организацијама, учешће на пројектима. Наведите и ваше професионалне циљеве, у правцу желите да се ваша професионална каријера креће, како би потенцијални послодавац видео да можда и у недостатку конкретног искуства, ваша жеља може бити стуб грађења професионалне каријере на конкретном послу. Уколико је претходно радно искуство доста различито од позиције за коју се пријављујете, предлажемо да напишете и једно пропратно писмо, у коме ће те описати разлоге зашто мењате правац своје професионалне каријере уз осврт да сте апсолутно спремни на учење како би сте у новој области постизали што боље успехе. У самом ЦВ-у можете додати ставку можда под називом „Професионални циљеви“ или слично где можете навести и мотив за промену. Уколико Вам је радно искуство врло „шаренолико“, разрадите она искуства која имају највише везе са послом за који конкуришете.

 

Образовање

Прво наведите највиши степен вашег образовања, а одмах испод њега наведите :

Назив установе

Смер

Годину стечене дипломе

Информацију о просечној оцени наведите уколико је висока.

Овде унесите све награде и признања које сте добили, такмичења на којима сте учествовали. Можете навести да су дипломе, уверења, признања доступна на увид по захтеву.

Обуке, курсеви и семинари релевантне за место за које конкуришете обуке, курсеве али и семинаре којима сте присуствовали, наведите тако што ће те прво навести назив организације, место и време одржавања затим стечене дипломе и сертификате, стечена знања.

Најбитније је да овим подацима себе представљате као особу која је спремна да се избори за нова знања и стручна искуства.

 

Рад на рачунару

За већи број радних позиција довољна су основна знања рада на рачунару, првенствено МС Оффице Пакет, као и опште познавање могућности интернета. Уколико аплицирате за специфичне позиције које захтевају конкретна стручна знања на рачунару (различити облици програмирања, веб дизајн, СЕО Маркетинг и слично), наведите завршене курсеве и наведите све стручне програме које јасно прецизирате ниво знања (почетни, средњи или експертски ниво). Информације о елементарној  употреби рачунара (нпр. познавање ОС Виндовс; рад у Винамп-у и сл.) није потребно наводити (осим ако не поседујете експертско знање), јер су оне у данашње време саставни део функционалне писмености и њихово познавање се подразумева.

 

Страни језици

Све стране језике које користите наведите, са описом нивоа знања језика. Понекад, и основни нивои знања одређених језика могу вам дати велику предност при конкурсу за посао у односу на конкуренцију. С обзиром да се ниво знања језика лако проверава, немојте преценити своје могућности, али немојте ни прескочити одређена знања, већ их представите реално и адекватно. Наравно, уколико поседујете диплому курсева и обука, такође их наведите, са именом установе, годином стицања дипломе и нивоу стеченог знања. Уколико је знање језика јако битно за одређену позицију, ваш ниво знања није на посебно високом нивоу, наведите да сте апсолутно спремни за усавршавање.

 

Личне особине и хобији

Сви имамо особине које нас карактеришу. Треба обратити пажњу на особине релевантне за позицију за коју конкуришемо, за неке послове је битна комуникативност, за неку прецизност док за неку елоквентност. Врло је важно да при следећем кораку, на интервју, покажемо ове особине у одређеним ситуацијама при разговору. Можете поменути додатна интересовања и хобије с тим што је важно да су ова интерсовања или хобији иоле релевантни у смислу позиције за коју се конкурише.

 

Возачка дозвола и сертификати

Овде наведите за које категорије имате возачку дозволу, од које године. Опишите и своје возачко искуство. Уколико се ради о радном месту везаним за саму возну, наведите и своја досадашња искуства (на пример: познавање царинских процедура уколико се ради о послу возача камиона у међународном транспорту). Такође, уколико се ради о пословима професионалног возача наведите и сертификате и лиценце које поседујете. Остало поред ових стандардних делова ЦВ-а, можете додати ставке које су релевантне за конкурисање на одређено, понекад и врло специфично радно место, ово ће вас издвојити од већине кандидата, показаћете да сте „јединствени“ и да одскачете од „шаблона“.

 

ПРИМЕР ЕВРОПСКОГ ФОРМАТА ЦВ-а

 

 

Ставови изражени у овим публикацијама искључиво су одговорност аутора и његових сарадника и не представаљају званичан став Министарства омладине и туризма