Почетна  Стартап  Идеја  Тим  Бренд  Регистрација  Финансије  Запосли се  О Пројекту  Галерија

   

Регистрација

 

 

Како регистровати свој бизнис?

 

Пошто сте након свих претходних фаза „прилично сигурни“ у своју бизнис идеју, морате и да „озаконите“ свој старт.

 

Ово можете урадити тако што ћете основати предузеће или самосталну радњу.

 

Врло је широка свера За и Против детаља Самостална Радња или Предузеће и оба статуса имају своје предности и мане, али овде ћемо проћи правац оснивања предузећа из разлога што уколико отворите самосталну радњу вероватно ће те успешним брендом брзо „прерасти“ ову фазу, пребацивања. имовинских и ауторских права са једног на друго уме бити јако сложен, а нарочито уколико се појављују више лица као суоснивачи.
 

Д.О.О. је друштво ограничене одговорности (одговорност до висине оснивачког капитала) је вероватно најчешћи облик предузећа код нас (а, вероватно и у Европи, пример у Енглеској је то ЛТД, у Немачкој ГмбХ у Италији Срл итд.)

 

Као регистрована фирма, можете са својим стартапом – написаним Бизнис планом конкурисати код различитих фондова за повољна суфинансирња пројекта, али због трошкова када региструјете фирму (сваког месеца доприноси оснивача, рачуноводствене услуге итд.) регистрацију оставите за фазу када сте „сигурни“ у скори почетак обављања регистроване делатности. На сајту АПР-а пронаћи ћете потребне обрасце као и примере процедура и докумената које описујемо:
 

1. Изаберите пословно име ваше будуће фирме

Пословно име мора да садржи назив, правну форму (например д.о.о.) и седиште фирме.

У АПР претрази, на њиховом сајту проверите да ли је жељено име слободно, јер многа имена су већ заузета. Такође имајте у виду да име фирме уопште не мора бити исто као што ће бити име производа, да би из маркетиншких разлога могло имати „везу“.

 

2. Доношење одлуке о седишту предузећа

Седиште је адреса на којој се региструјете, ово немора бити и Ваш пословни простор, ово почетак може једноставно бити адреса вашег становања. Касније, када почнете са радом, можете унети адресу где будете и обављали делатност, изнајмити канцеларију паову адресу унети или можда „изнајмити“ виртуелну кацеларију (ово раде неке књиговодствене агенције углавном на „атрактивним локацијама“).

 

3. Време оснивања

Оснивање предузећа се може извршити на одређено или неодређено време.

Већина се оснива на неодређено време.

 

4. Претежна делатност

Уредбом о класификацији делатности у Србији су дефинисане делатности које фирма може обављати.

Пронађите претрагом најадекватније шифре делатности везане за вашу област. Можете уписати и више делатности, али и касније их дописати.

 

5. Облик управљања

Да ли ће фирма имати само директора или директора и надзорни одбор. Већина д.о.о. има само директора. Надзорни одбор је користан у случају више оснивача.

 

6. Заступник / Директор

Заступник фирме може бити једно или више лица. Углавном, директор је уједно и заступник. Треба имати у виду да уколико више лица сва лица морају потписивати уговоре и слично, а што у неком тренутку може постати компликовано.

 

7. Уплата основног капитала

Минимални оснивачки капитал који можете уплатити је 100,00 РСД

 

8. Оснивачки акт

Најважнији документ је Оснивачки Акт јер је правно гледано на основу њега оснивате ваше ново предузеће. Овај документ као и његове примере пронађите на сајту АПР-а. Уколико сте само ви оснивач онда овај документ има форму одлуке о оснивању , а уколико је више оснивача онда је то уговор о оснивању.

Сада, након ових 8 корака сте спремни за процес регистрације.

Потребно је да одете на страницу АПР и у секцији Општа упутства за избор опције – покретање поступка регистрације.

На овом месту можете пронаћи образац за регистрацију пријаве, као и позив на број потребан за уплату накнаде за регистрацију.

Регистрациону пријаву заједно са Оснивачким актом и уплатницом са плаћеним накнадама, можете да предате лично у некој од организационих јединица АПР-а или пошаљете поштом на њихову адресу.

Уколико имате електронски потпис имате могућност да фирму региструјете електронским путем, када је потребно да пратите упутства са странице АПР-а под називом еРегистрација оснивања доо. Након пет дана АПР ће вам послати обавештење да сте успешно регистровали стартап и послаће вам Решење о регистрацији.


 Кораци након оснивања

Након добијања решења о регистрацији, постоји још пар законских обавеза које прво морате испунити пре почетка пословања.

  1. Неопходно је да са решењем отворите рачун у некој од пословних банака, а што ћете урадити информишући се код банака. Изаберите банку са нижим трошковима месечног одржавања, проверите шта имате од додатних могућности као што је eBanking, картице и слично.
  2. У року најксаније 15 дана од дана решења о оснивању, поднесете порску пријаву пореској управи, како би новооснована фирма постала порески обвезник и евидентарана као таква. Ову пријаву подносите надлежној филијали пореске управе. Уједно, биће вам утврђен и аконтациони порез. Касније можете електронским потписом улазити на сервис еПорези.

  3. Дигитални потпис (квалификовани електронски потпис) потребан је за рад на електронским сервисима у сврху потписивања, подношења и оверавања документа електронским путем. За добијање дигиталног потписа подноси се захтев за издавање квалификованог сертификата за електронски потпис на личној карти са чипом. Овај захтев се подноси Полицијској управи где се налази место оснивача пребивалишта, а електронски потпис можете добити бесплатно.

  4. Евидентирање стварних власника (АПР)

  5. Пронађите рачуноводствену агенцију са којом ће те потписати уговор и која ће обављати рачуноводствене и књиговодствене радње за вас и која ће бити у обавези сте да региструје све обавезне Финансијске извештаје у АПР-у као и пореској управи уколико направите такав договор – уговор, а што светујемо.

  6. Уколико постоји више оснивача, предлажемо посету адвокатској канцеларији која ће правно још на самом почетку дефинисати међусобна права и обавезе суоснивача.

Ставови изражени у овим публикацијама искључиво су одговорност аутора и његових сарадника и не представаљају званичан став Министарства омладине и туризма